مدیرعامل شرکت آبفای جنوب شرقی درمصلای نماز جمعه جوادآباد

نسبت به قطره قطره های آب حساس باشیم تا این مایه حیاتی به نسل آتی  نیز برسد

در سومین جمعه از ماه مبارک رمضان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران بعنوان سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه جوادآباد به گزارش وضعیت آب و فاضلاب و اصلاح الگوی مصرف آب برای نمازگزاران پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران: مهندس علیرضا کارگری در ابتدای این سخنرانی با تبریک ولادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و ماه مبارک رمضان،اظهار داشت: با توجه به  تغییرات آب وهوایی،کاهش بارندگی سالانه،عدم ریزش های به موقع بویژه در فصل سرد سال و تشدید خشکسالی شاهد کاهش تغذیه آبخوان و روان آب در کل دشت ورامین هستیم.

مدیرعامل شرکت آبفای جنوب شرقی در ادامه با اشاره به مجاورت جوادآباد به منطقه بیابانی و کویری و شغل کشاورزی مردم این بخش، خاطرنشان کرد: مردم زحمتکش جوادآباد بیش از هر منطقه دیگری قدر و ارزش آب را در زندگی و اقتصاد می دانند ولی متاسفانه در همین سال ها هر روز شاهد برداشت بی رویه مجاز و غیر مجاز از آب های زیرزمینی برای توسعه کشاورزی و دامداری هستیم و این مسئله سبب شده که تقریباً همه چاههای کم عمق کم آب تر شده و قنات ها خشک بشوند سفره های آب زیرزمینی دریای بی کران یا اقیانوس نیستند که هرچه ما بخواهیم برداشت نمائیم.

مهندس کارگری با بیان این مطلب که در بخش کشاورزی بیشترین برداشت را از آبخوان ها داریم  یعنی با رقم بیش از 90 درصدی روبرو هستیم،افزود:راندمان آبیاری هم در کشاورزی کمتر از 40 درصد است و علاوه براین باغ ویلا های احداثی نیز به مشکلات اضافه شده و در این مکان ها هر نوع درختی می کاریم  و توجه نداریم که این درخت میوه متناسب با اقلیم منطقه است یا نه متاسفانه بعضی ها در کشاورزی این خطا رانیز انجام می دهند و ما بایستی در این زمینه همان الگوی کشت  نیاکان خود را دنبال می کردیم.

مدیرعامل شرکت آبفای جنوب شرقی با اشاره به هدر رفت غیر اصولی آب در کشاورزی و بخش های دیگر،اظهار داشت: متاسفانه در کشور راندمان برداشت محصول، فرایندتجارت،توزیع و نگهداری میوه در منازل هم خوب نیست و آب زیادی در این بخش ها هدر می رود و به فرض مثال برای پرورش یک سیب 70 گرمی هفتاد لیتر آب مصرف می شود و ما چقدر اسراف می کنیم و با این وضعیت هدر دادن آب اگر به فکر خودمان نیستیم به فکر آینده بچه ها و نسل آتی باشیم چرا که این آب بعنوان امانت در دست انسان ها است.

خطیب قبل از خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه جوادآباد با اشاره به حفر 2حلقه چاه در سال جاری در این شهر ،اذعان کرد: برداشت متوسط سالانه آب برای جمعیت این شهر 6168 نفری برابر 1790متر مکعب در شبانه روز است و البته در روزهای گرم سال این رقم افزایش می یابد و بر اساس اندازه گیری ها و گزارش های مالی  35 درصد از این آب تولیدی سالانه در قبض ها صورت حساب نمی شود واز طریق انشعابات غیر مجاز،فضای سبز،حوادث شبکه ونشت های جزئی هدر می رود.و این درحالی است که این میزان هدر رفت در مقایسه با متوسط  کشوری که باید 26 درصد و استاندارد کشوری که 15 درصد است خیلی فاصله دارد.

مهندس کارگری  در بخش عملکرد شرکت آبفا برای جلوگیری از هدر رفت آب گفت: جهت مدیریت کمی و کیفی آب طرح تله مترینگ که همان کنترل از راه دور و بدون دخالت انسان است آغاز شد و هم اکنون 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مطابق برنامه ریزی انجام شده در سال جاری تکمیل می گردد.

رئیس هیئت مدیره آبفای جنوب شرقی در ادامه مهمترین طرح زیربنایی را برای شهر جواد آباد و در راستای باز چرخانی آب طرح فاضلاب برشمرد و افزود:در این طرح ظرفیت مدول اول تصفیه خانه  برای جمعیت موجود 1500 مترمکعب در شبانه روز است و مطابق طرح مصوب کار کارشناسی برای تملک  زمین انجام شده و دوگزینه برای اعضای  شورای شهر و شهردار جوادآباد معرفی شده است. حدود 3هکتار زمین نیاز داریم که ضروریست به سرعت حداکثر تا یک ماه آتی تحویل آب و فاضلاب بشود. در واقع با اجرای طرح فاضلاب  بیش از 70% آب مصرفی مجدد برای کشاورزی و طرح های توسعه  شهری، فضای سبز و طرح های تفریحی ومصارف  صنایع منطقه قابل استفاده است.

مدیرعامل شرکت آبفای جنوب شرقی همچنین طرح اصلاح و نوسازی خطوط فرسوده آبرسانی و نشت یابی با استفاده از تجهیزات و شناسایی انشعابات غیر مجاز را برای کاهش تلفات آب مثمر ثمر عنوان کرد.

علیرضا کارگری در ادامه با بیان این مطلب که  همکاری و مشارکت مردم  جهت اصلاح الگوی مصرف و کاهش تلفات آب ضروری  است،تصریح کرد: همه ما باید با توجه به شرایط خشک سالی و محدودیت منابع آبی نسبت به قطره قطره های آب حساس باشیم و مطابق با برنامه 20 درصد سرانه مصرف را با فوریت کاهش بدهیم.

مدیرعامل شرکت آبفای جنوب شرقی با اشاره به پشتوانه ملی و دینی مردم شریف کشورمان خاطرنشان کرد:  فرهنگ سازی مصرف بهینه آب فقط برعهده وزارت نیرو نیست بلکه وظیفه همگانی است ما با کمک ائمه جمعه و جماعت،فرهنگ امربه معروف و اسراف نکردن این مهم را در کشور نهادینه نمائیم و نقش زنان در اصلاح الگوی مصرف از منظر مدیریت استفاده ازآب در منزل و منظر تربیتی فرزندان برای نسل آتی دارای اهمیت است ما برای جامعه زنان و دانش آموزان برنامه های آموزشی مستمر داریم.

/ 0 نظر / 23 بازدید