روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران

 
نویسنده : سعید محمدیان - ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱٠/۱٠
 

با حضور رئیس جمهور محترم انجام شد

بهره برداری فاز اول انتقال آب سد ماملو به شهرهای جنوب شرقی استان تهران

 در شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران عملیات بهره‌برداری از فاز اول انتقال آب سد ماملو به شهرهای تحت پوشش با حضور رئیس‌جمهور محترم انجام شد.

مدیرعامل آبفای جنوب شرقی در حاشیه مراسم افتتاحیه این طرح با اعلام خبر فوق، اظهار داشت: پروژه آب‌رسانی از تصفیه‌خانه هفتم تهران با تخصیص 30 میلیون مترمکعب در سال جهت تأمین آب شرب شهرهای جنوب شرقی استان تهران در سال 1387 و بااعتباری بالغ‌بر 1800 میلیارد ریال آغاز گردید.

 مهندس علیرضا کارگری بابیان این‌که قبل از سال 94 صد درصد منابع تأمین آب شهرهای جنوب شرق استان تهران از سفره‌های آبی زیرزمینی و از طریق چاههای عمیق تأمین می‌شد، تصریح کرد: با بهره‌برداری از فاز اول انتقال آب سد ماملو تأمین آب شرب مشترکین تحت پوشش از طریق آب‌های سطحی نیز امکان‌پذیر می‌شود و با افتتاح این پروژه در فاز اول شهرهای پاکدشت، قرچک و منطقه باقرآباد با ظرفیت 15 میلیون مترمکعب به بهره‌برداری رسید. در مرحله بعدی با احداث فاز دو تصفیه‌خانه و تکمیل خطوط آب‌رسانی سایر شهرهای جنوب شرقی ازجمله ورامین و پیشوا را تحت پوشش خواهد داشت. البته در این مرحله هم به‌صورت اضطراری در ابتدای سال 95 با تکمیل خطوط انتقال پدافندی در حال احداث از طریق باقرآباد، خیرآباد و ورامین نیز بهره‌مند می‌شوند.

 مدیرعامل آبفای جنوب شرقی افزود: احجام افق این پروژه شامل 97 کیلومتر خطوط انتقال 400-1000 میلی‌متری، 105500 مترمکعب مخزن ذخیره، بین‌راهی و تعدیل فشار و 13838 مترمکعب در ساعت ایستگاه پمپاژ می‌باشد. طی سالیان گذشته امکان بهره‌برداری از فاز اول آب‌رسانی به مناطق مذکور با اجرای 6/28 کیلومتر خط انتقال و احداث 15000 مترمکعب مخزن میسر گردیده است.

مهندس کارگری خاطرنشان کرد: آب شرب از مخزن آب پاک تصفیه‌خانه هفتم تهران در رقوم 1222 متری و به‌صورت ثقلی با خط لوله 1000 میلی‌متری به سمت اولین مخزن واقع در شمال حصار امیر (رقوم 1135) هدایت می‌شود و فشار ناشی از اختلاف ارتفاع تصفیه‌خانه و شهر تعدیل خواهد یافت و سپس در مخازن ذخیره شهر پاکدشت توزیع خواهد گردید.

رئیس هیئت‌مدیره آبفای جنوب شرقی در پایان تصریح کرد: در ادامه آب شرب از مخزن ذخیره 15000 مترمکعبی شهرک امام رضا (ع) با یک خط انتقال 800 میلی‌متری و همچنین با خط انتقال 600 میلی‌متری به سمت مخازن ذخیره پیش‌بینی‌شده قرچک و مناطق تحت پوشش هدایت می‌شود. این طرح بخشی از نیاز آبی مناطق فوق الا شاره را در سال 1415 که بالغ‌بر 81 میلیون مترمکعب در سال می‌باشد، تحت پوشش قرار می‌دهد و الباقی نیاز آبی توسط منابع آب زیرزمینی تأمین خواهد گردید.