روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران

مطالب

آب یخ زده در بطری ، سرطان زاست .

از راه های مختلفی آب بدن خود را تامین می کنیم :‌نوشیدن نوشیدنی ها ، مصرف مواد غذایی مختلف و فعل و انفعالات درون بدن .

با توسعه صنایع بسته بندی ، استفاده از بطری های ساخته شده از پلی وینیل کلراید ( pvc ) پلی اتلین ( pet) و ترکیباتی از این قبیل در صنایع غذایی افزایش یافته است .

آب های معدنی از جمله محصولاتی هستند که در قالب این بطری  های پلاستیکی به بازار عرضه می شوند .

آب داخل بطری ها این اطمینان خاطر را به مصرف کنند ه می دهد که محصولی سالم را مصرف می کند ولی آیا همیشه این چنین است ؟

با دکتر ضیاء الدین مظهری ، رئیس انجمن تغذیه ایران ، گفتگویی در همین زمینه انجام شده است .

آقای دکتر بفرمایید چرا مردم آب بطری ها را به دیگر آب های موجود ترجیح می دهند ؟

از دیدگاه مصرف کننده اب بطری طعم و مزه بهتری نسبت به آب لوله کشی دارد که این مسئله می تواند به دلیل محتوای املاح و نوع فرآیند تولید آن باشد سبک بودن این نوع ظروف و سهولت حمل آن از دیگر مزیت های این نوع آب ها ست .

برای ضد عفونی کردن این نوع آب ها از روش کلر زنی استفاده نیم شود ، بلکه از روش های مثل اشعه مادون قرمز ، فیلتراسیون و روش ضد عفونی کردن با ازن استفاده می شود .

این روش ها بدون اینکه طعم خاصی در آب ایجاد کنند با کیفیت مناسبی محتوای میکروبی آب را از بین می برند .

بسیاری از انواع آب های بطری که به آب های معدنی نیز معروف هستند . محتوای املاح بالایی دارند کلسیم ، منیزیم و دیگر املاحی که در این نوع آب ها وجود دارند می توانند تا حدودی تامین کننده نیاز های بدن به این نوع املاح باشند ، استفاده از آب های بطری با چه خطراتی همراه است ؟

محتوای فلوراید بیشتر آب های بسته بندی شده در بطری پایین است . در حالی که این ماده برای حفظ سلامت دندان ها و استخوان ها ضروری است و آب لوله کشی منبع مناسبی برای تامین آن است .

منابع تامین این آب ها ، به ویژه انواعی که از آب های پایین دست تهیه می شوند ( یعنی از سرچشمه یا فنات جمع آوری نیم شوند ) در معرض آلوده شدن با انواع آفت کش ها هستند ، بسته بندی کردن آب داخل بطری این اطمینان را به مصرف کننده می دهد که محصولی سالم را مصرف می کنند .

این در حالی است که ممکناست بعضی از محصولات از کیفیت کافی واستاندارد ها را رعایت نکرده نباشند . بعضی از این محصولات از محتوای سدیم ، نیترات ، نیتریت ، سرب ، کادمیوم و  جیوه بالایی برخوردهستند ، به عنوان مثال در بعضی موارد مقدار سدیم آنها بیش از 10 میلی گرم در لیتر است و با توجه به اینکه دریافت سدیم ، نیترات و نیتریت به دلیل استفاده از غذاهای حاضری معمولا در رژیم غذایی افراد بالاست بنابر این توصیه می شود .  هنگام خرید آب های معدنی به بر چسب آنها دقت زیادی شود .

نوع بسته بندی این محصولات نیز می تواند به دو صورت زیر سلامتی افراد را تهدید کند :‌

استفاده از بطری های نامرغوب و غیر استاندارد

2) وارد شدن ترکیبات پلیمری مورد استفاده در ساخت ظروف پلاستیکی pvc  و pet به داخل آب که می تواند سرطان زا باشد در دمای بالاتر ورود این مواد به داخل آب شدت بیشتری پیدا می کند و هر چه از زمان تولید محصول بیشتر گذشته باشد ، میزان بیشتری از این مواد در آن حل خواهد شد .

بنابر این توصیه می شود هنگام خرید آب معدنی ، به زمان تولید و ترکیبات آن دقت کرده و آب معدنی را در محل مناسبی نگهداری کنید .

یخ بستن یا فریز کردن آب درون بطری مشکلی ایجاد می کند ؟

یخ بست آب درون بطری موجب ایجاد ترکیبات سرطان زا می شود و نباید درجه خنک کردن بطری تا میزان یخ بستن آب آن کاهش پیدا کند .

نظر شما در رابطه با پر کردن مجدد بطری های آب معدنی با آب های شهری یا موادی مثل آب غوره  ، آب لیمو و نگهداری آنها در یخچال چیست ؟

در بسیاری از مغازه ها ، آب معدنی پشت شیشه ی مغازه طوری قرار گرفته اند که در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند .  در این

درباره طب آب درمانی

فلسفه طب آب درمانی

این روش یک خانه تکانی قطعی برای بدن است و موجب نظافت کامل تمام دستگاه ها و تمام سلولهای بدن می گردد و عوامل بیماری را بکلی بیرون می ریزد و بر دو اصل استوار است :‌

اصل یکم :‌

در اثر خوردن غذاهای گوناگون مقداری غذا از دستگاه هاضمه می گذرد و صرف سلول های بدن نمی شود بلکه در زیر پوست بدن و اطراف قلب و سایر مراکز حساس تن به عنوان ذخیره باقی می ماند و همین ها هستند که پس از مدتی تولید عفونتهای گوناگون کرده و سبب بروز بیماریهای مختلف می شوند و هر اندازه درجه عفونت و میزان م  واد اضافی بیشتر باشد بیماری شدیدتر خواهد بود و این بیماریها نامهای تازه ای به خود خواهند گرفت ولی اصل و ریشه همه این بیماریها یکی است  وان نمو میکروبها و ویروسها است زیرا زندگی آنها تنها در محیطی ممکن است که دارای سموم  و مواد غذایی زائده بوده باشد .

اصل دوم :‌

برای معالجه بیماریها و از بین بردن میکروبها باید قبل از هر چیز این سموم انباشته شده را بیرون ریخت و این در صورتی ممکن است که برای مدتی بین 10 الی 40 روز غذا به بدن نرسانیم و تنها‌ آب بیاشامیم در این صورت بدن خود بخود مواد غذایی و عفونی و زباله های انباشته شده را از ذخیره گاهها بیرون‌آورده و مصرف می کند تا هنگامی که آن کثافات تمام گردد و‌آن وقت ریشه بیماری کنده می شود .

مزیت های طب آب درمانی :‌

این طب امتیازاتی بر سایر روش های درمانی دارد که به 6 مزیت آن اشاره مختصری می گردد .

1 -  رمان طبیعی :‌

در طب آب درمانی بیماری بطور کاملا طبیعی و با استفاده از آب خالص درمان می شود ولی در سایر روشها از داروهای سمی و شیمیایی استفاده می شود که اثرات منفی و ضررهایی بر روی سلولها و بافتهای حساس بدن می گذارند و بدن در برابر آن داروهای سمی واکنش نشان می دهد و بیماری های دیگر را تحریک می نماید و همچنین موجب مسمومیت تدریجی جسم می شوند .

2- درمان فراگیر :‌

در طب آب درمانی بیماریهای متعدد در جسم انسان درمان می شوند زیرا در این طب تمام اجزاء و دستگاههای بدن از عوامل بیماری پاکسازی می شوند و لذا بیماریهای متعدد بطور یکجا درمان می شوند ولی در سایر روشهای درمانی معالجات فقط بهمان بیماری اختصاص می یابد که برای درمان آن تلاش می شود .

3- درمان ریشه ای :

در طب آب درمان بیماری بطور ریشه ای درمان می شود زیرا فرآیند طب آب درمانی مقابله با ریشه های بیماری است وان ریشه ها سموم و ذخایر انباشه شده می باشند که به روش آب درمانی تمام این ریشه های عامل بیماری کنده شده و دفع می شوند .

4- درمان یک نوبتی

در طب آب درمانی بیماری در یک نوبت و در مدت زمان بین 10 الی 40 روز درمان می شودولی در سایر روشها درمان در مدتها طولانی و گاهی سالها طول می کشد .

5- نظافت و پاکسازی عمیق جسم :‌

در طب‌آب درمانی کل سیستم بدن یعنی تمام سلولها ، بافتها ، عصب ها ، مفاصل ، دستگاه گوارش و . . . شستشو و نظافت می شوند و سموم و زباله ها و ذخایر انباشته شده که عامل رشد و نمو میکروبها و ویروسها و عوامل بیماری زا هستند از جسم خارج می شوند و هیچ روش دیگری این قابلیت نظافت و شتشوی عمیق جسم انسان را ندارند .

6- باز سازی جسم :

امتیاز بسیار مهم طب آب درمانی علاوه بر سایر مزایا باز سازی جسم فرسوده و خسته است زیرا در طب آب درمانی به تمام سلولهای پیر و فرسوده حمله می شود و آنها را از جسم خارج می نماید و انسان تولیدی دیگر می یابد و باخروج سلولهای مریض و کهنه و فرسوده و همچنین شستشوی سلولهای سالم بافتها و عصب ها و سایر اجزاء و دستگاههای بدن انسان به سوی سلامتی و نشاط و شادابی و طراوت جسم باز می گردد و مکانیسم شستشوی کل سیستم بدن امتیاز بسیار خاص طب آب درمانی است و حیات دوباره به انسان می دهد چناچه خدای بزرگ می فرماید : وجعلنا من الماء کل شی ء حی ء

سوره انبیاء آیه 30 ( و همه چیز را بواسطه آب زنده گردانیدیم )